Browse the contents of Undergraduate Conference 2017:

Poster Session, 1:00pm - 2:00pm, Cordiner Hall
Session 1: Animal Behavior, 9:00am - 10:15am, Science 100
Coach: Hallie Barker; Moderator: Zoey Kapusinski
Session 1: Art Theory and Critique, 9:00am - 10:15am, Olin 129
Coach: Dana Matsunami; Moderator: John Reed
Session 1: Composer's Studio I, 9:00am - 10:15am, Kimball Theatre
Coach: Arthur Shemitz; Moderator: Calvin Brigham
Session 1: Culture and Care, 9:00am - 10:15am, Maxey 104
Coach: Chris Cahoon; Moderator: Jamie Friedman
Session 1: Geology and Climate, 9:00am - 10:15am, Science 159
Coach: Isabel Mills; Moderator: Alex Ihle
Session 1: Identity, Ethics and Memory, 9:00am - 10:15am, Reid G02
Coach: Elise Frank; Moderator: Emma Dulaney
Session 1: Tiny Living, 9:00am - 10:15am, Olin 138
Coach: Ben Caldwell; Moderator: Margo Heffron
Session 2: Discrimination and Incarceration, 10:45am - 12:00pm, Olin 138
Coach: Michelle Christy; Moderator: Meghan Ash
Session 2: Disease and Cures, 10:45am - 12:00pm, Science 159
Coach: Hannah Alverson; Moderator: Danielle Wieck
Session 2: Doors of Perception, 10:45am - 12:00pm, Reid G02
Coach: Chris Cahoon; Moderator: Erin Coffey
Session 2: Environmental Humanities, 10:45am - 12:00pm, Kimball Theatre
Coach: Jordan Miller; Moderator: Jack Bynum
Session 2: Literary Criticism, 10:45am - 12:00pm, Olin 129
Coach: Ben Caldwell; Moderator: Henry Carges
Session 2: Race and Representation, 10:45am-12:00am, Maxey 104
Coach: Arthur Shemitz; Moderator: Forrest Arnold
Session 2: Secrets of the Deep I, 10:45am - 12:00pm, Science 100
Coach: Cora Amundson; Moderator: Nina Finley
Session 3: Japanese Language and Culture, 2:00pm - 3:15pm, Olin 129
Coach: Michelle Christy; Moderator: Jesse Moneyhun
Session 3: Micro-Science, 2:00pm - 3:15pm, Science 159
Coach: Joshua Ward; Moderator: Ally Bogisich
Session 3: Motivating Influences, 2:00pm - 3:15pm, Maxey 104
Coach: Gordon Kochman; Moderator: Cherokee Washington
Session 3: Power and Politics, 2:00pm - 3:15pm, Olin 138
Coach: Alex Pitts; Moderator: Aly Counsell
Session 3: Rhetoric Studies: American Narratives, 2:00pm - 3:15pm, Kimball Theatre
Coach: Gordon Kochman; Moderator: Hanna Geenberg
Session 3: Secrets of the Deep II, 2:00pm - 3:15pm, Science 100
Coach: Hallie Barker; Moderator: Alex Waheed
Session 4: Composer's Studio II, 3:45pm - 5:00pm, Kimball Theatre
Coach:Dana Matsunami; Moderator: Jeffrey Maher
Session 4: Development and Economics, 3:45pm - 5:00pm, Maxey 104
Coach: Ye He; Moderator: Gambhir Kunwar
Session 4: Ethical Considerations, 3:45pm - 5:00pm, Reid G02
Coach: Alex Pitts; Moderator: Arthur Shemitz
Session 4: Heavens and Earth, 3:45pm - 5:00pm, Science 159
Coach: Ally Bogisich; Moderator: Marra Clay
Session 4: Plant Wars, 3:45pm - 5:00pm, Science 100
Coach: Hannah Alverson; Moderator: Mitchell Cutter
Session 4: Public Health, 3:45pm - 5:00pm, Olin 138
Coach: Isabel Mills; Moderator: Jess Faunt